خالی کردن حساب بانکی شهروندان با کمک خودشان

رئیس پلیس فتا استان قزوین گفت: اعتماد و همکاری شهروندان در پی تماس تلفنی مجرمان سایبری باعث خالی شدن حساب بانکی‌ آنها می‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمدعلی فرهودی رئیس پلیس فتا استان قزوین با اشاره به دریافت تماس تلفنی و یا تماس تصویری شبکه‌های اجتماعی با شهروندان و اعلام اینکه آنها برنده مسابقه تلویزیونی شده‌اند، اظهار داشت: این شگرد مجرمان سایبری است و با این ترفند شهروندان را پای دستگاه خودپرداز بانکی کشانده و با کمک خود شهروندان حساب بانکی آنها را خالی می‌کنند.

وی افزود: این مجرمان بعد از اعتماد سازی شهروندان که ” مثلا شما برنده ۱۰ میلیونی ریالی کمک هزینه سفر حج، خرید کالا و غیره شده‌اید و برای دریافت جایزه خود به دستگاه خودپردازی بانکی مراجعه کنید و منتظر تماس همکاران ما باشید ” شهروندان را فریب داده و حساب بانکی آنها را خالی می‌کنند.

سرهنگ فرهودی ادامه داد: بعد از مراجعه شهروندان به دستگاه خود پرداز بانکی مجرمان تماس گرفته و با بیان اینکه برای دریافت جایزه خود باید با استفاده از دستگاه خودپرداز بانکی و تغییر زبان آن ما را یاری کنید، شهروندان را گمراه می کنند و از آنجا که بسیاری از شهروندان آشنا با زبان انگلیسی نیستند دستورات داده شده مجرمان را اجرا کرده و خودشان برای مجرمان مبالغ درخواستی مجرم را واریز می‌کنند.

وی با بیان اینکه مجرمان سایبری برای فریب شهروندان و جلب اعتماد آنها اعلام می‌کنند فلان شخصیت سیاسی، چهره هنری یا ورزشی در برنامه ما حاضر است، گفت: مجرمان سایبری با این ترفند و گاها تقلید صدا آنها و یا صدای ضبط شده آنها در برنامه‌های رادیو تلویزیونی دیگر، شهروندان را فریب می‌دهند.

نمونه شکواییه کلاهبرداری از طریق دستگاه خودپرداز

رئیس پلیس فتا استان قزوین یادآور شد: هیچ برنامه تلویزیونی با شهروندان تماس نمی‌گیرد و اعلام کند برای دریافت جایزه خود به دستگاه خودپرداز بانکی مراجعه کنید و یا اطلاعات کارت بانکی خود، شماره کارت، cvv2، تاریخ انقضا و رمز دوم (ایستا یا پویا) را از شما بخواهد.

سرهنگ فرهودی تاکید کرد: شهروندان هشیار باشند هرگونه تماس تلفنی و یا تماس تصویری شبکه‌های اجتماعی که اعلام می‌کند پای دستگاه خودپرداز بانکی رفته و یا اطلاعات کارت بانکی را به ما اعلام کنید از سوی مجرمان سایبری است. اصلا به این تماس ها اعتنا نکرده و دستورات آنها را اجرا نکنید.

سرهنگ فرهودی در ادامه گفت: در صورت کمک اینترنتی به امور خیریه، پس از حصول اطمینان از اصلی و قانونی بودن وب‌گاه مورد نظر، نسبت به واریز وجه از طریق رمز پویا، اقدام کنند.

منبع: پلیس فتا

468 ad

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *