سرقت از کیف پول دیجیتال, دغدغه‌ این روزهای کاربران فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان مرکزی گفت: دام گستردن توسط افراد کلاهبردار به واسطه طراحی صرافی های آنلاین جعلی، سرقت اطلاعات کارت های بانکی با درگاه های جعلی، خرید پول های دیجیتال با مبالغ بالا، باعث فیشینگ و سرقت پول های دیجیتال شده است.

سرهنگ دوم احسان آنقی، رئیس پلیس فتا استان مرکزی دراین‌باره گفت: با توجه به افزایش علاقه‌مندی افراد به خرید و فروش ارزهای دیجیتال، این فضا با رشد قابل‌توجهی در جامعه روبرو شده و به تناسب آن اعمال خرابکارانه‌ مجرمان و کلاهبرداران سایبری نیز به حوزه ارزهای دیجیتال کشیده شده است.

وی افزود: از آنجا که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ناشناس هستند و به سهولت انجام می‌شوند، پیگیری قضایی این جرائم بسیار دشوار بوده و این امر موجب رشد کلاهبرداری در این حوزه شده و لازم است در مورد استفاده از این صرافی‌ها، به‌شدت جانب احتیاط را رعایت کرد، زیرا ممکن است ارزهای دیجیتال یا پول نقدتان را به سرقت ببرند.

این مقام انتظامی ادامه داد: برخی از جرایم ارزهای دیجیتال در بستر حملات فیشینگ و کلاهبرداری، هنگامی اتفاق می‌افتد که کلاهبرداران ادعا می‌کنند تیم پشتیبانیِ صرافی خاص هستند و از شما اطلاعات شخصی، واریز وجوه یا رمز عبور شخصی‌تان را درخواست می‌کنند و با دستیابی به اطلاعاتی از قبیل کد دوازده‌رقمی کیف پول دیجیتال کاربران، دارایی آن‌ها را به سرقت می‌برند.

این مقام انتظامی در خصوص سوءاستفاده برخی کلاهبردارن از مدارک هویتی کاربران نیز افزود: برخی افراد برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی وب‌سایت‌های اینترنتی اقدام به ثبت‌نام و ارسال مدارک هویتی خود می‌کنند و غافل از عواقب ناشی از این عمل، گرفتاری‌های متعددی برای آن‌ها پیش می‌آید.

سرهنگ آنقی با اشاره به دو پرونده به ارزش هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال که در روزهای اخیر به مجموعه پلیس فتا استان واصل‌ شده است، بیان داشت: استقبال گسترده کاربران در کنار اطلاعات ناکافی آنان از این حوزه، متأسفانه باعث شده دارایی خود را در چشم به هم زدنی از دست بدهند و آمار وقوع و تعداد پرونده جرائم سایبری مرتبط با رمز ارزها در مراجع قضایی و پلیس فتا نیز نسبت به قبل از فراوانی زیادی برخوردار شده است.

رئیس پلیس فتا استان مرکزی در پایان با تأکید بر آگاهی و دقت نظر کاربران در پیشگیری از این کلاهبرداری ها گفت: هم‌وطنان عزیز و متقاضیان سرمایه گذاری در زمینه‌ی رمز ارزها در مواجهه با تبلیغات گسترده مرتبط با رمز ارزها در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها که متأسفانه بخش عمده آن‌ها فریبنده و کاذب است، با تردید و دقت زیاد عمل کنند و قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری یا فعالیت درزمینه ی رمز ارزها، اطلاعات حقوقی، فنی لازم و کافی را در این حوزه کسب کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

منبع: پلیس فتا

468 ad

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *